Letný LARP: Príbehy spod Vlčích Skál 2022

Vojnou sužované Kráľovstvo Vína už dlho trápia pohraničné boje. Bojovalo sa aj v blízkosti Vlčích Skál, no vďaka umu a šikovnosti miestnych šľachticov sa napokon podarilo situáciu upokojiť a nastoliť krehký mier. Bolo to však trpké víťazstvo a cenou bolo posunutie hranice s Vodárstvom až do samotného srdca dediny.
Vlčie Skaly sa tak stali obľúbenou destináciou vodolenkárov, nehovoriac o Prameni živej vody, ktorý sa stal Akvilónskym pútnickým miestom. Miestne obyvateľstvo sa rozrástlo o mnoho neočakávaných novousadlíkov, hrnúcich sa za bohatstvom a slávou. S nárastom počtu obyvateľov sa začali nové boje o dominanciu v dedine. Šľachtické rody sa snažia nariadeniami získať ľud na svoju stranu, no zmena pomerov prináša aj ďalšie nechcené javy. Kriminalita prudko rastie a zbojnícke bandy začínajú v okolí vytvárať chaos a bezprávie. Pašeráci sa radujú, lebo novú hranicu je ťažké strážiť. Na vrch všetkého sa v Červenokamenskej vojvodine šepká, že vodárska patrola hľadá presláveného pašeráka, ktorý sa vraj ukryl vo Fragmundských lesoch.
Viac než len šepot sprevádza novovzniknutú osadu lesných bytostí, ktorá sa raduje vodárskej podpore, no o bohatstvo lesných bylín sa chcú uchádzať aj miestni liečitelia, ktorí na elfov a dryády neberú ohľady. V tomto blázinci a chaose možno niečo obyvateľom uniká. Niečo, čo už dlho drieme v útrobách zeme. 

Jesenná bojovka 2019: Hranica - Dobrý priesmyk

Na hranici sa schyľuje k vojne. Vojvoda Hájniček už niekoľko mesiacov hnije vo vodárskom väzení a Miklušovi generáli rozmiestňujú svoje sily pozdĺž Fragmundských hôr. Potom, ako sa im v lete nepodarilo ľsťou dobyť Červený Kameň, vodári upriamili svoju pozornosť na slabšie chránený Dobrý priesmyk. Zvedovia hlásia, že na východnej strane priesmyku stojí veľký vojenský tábor, nad ktorým vlajú vodárske štandardy a lesy v okolí sa pomaly menia na bojové pole. Kráľ Pataj I. Šuhaj a vojvoda Herbert von Rizlingsdorf však nezaháľajú a zhromažďujú vojsko, ktoré vodárskemu útoku odolá. Do boja sa na oboch stranách vracajú známi velitelia a kráľovské vojsko posilnia aj horali z klanu McEeshovcov, ktorých panstvo je bezprostredne ohrozené. Ku hranici tiahnu vojaci, z ktorých sa čoskoro stanú hrdinovia ríše. Ríše Kráľovstva Vína, alebo ríše Vodárskej? Príďte a rozhodnite!  

Letný LARP Kráľovstvo Vína 2019

Na hraniciach Kráľovstva Vína sa pomaly schyľuje k vojne. Vlčími Skalami prechádzajú vojaci, mieriaci na východný front, pohraničiari široko-ďaleko pátrajú po grófovi Erdudym, ktorý sa spriahol s Vodármi, a podvratní špióni striehnu na každom kroku. Bývalý vladyka Toliar skončil ako troska a nový vládca dediny Goldstein zavádza vlastné poriadky, ktoré nie sú každému po chuti. Niektorí vravia, že zlo visí vo vzduchu a môže za to démon Lešij, roky väznený hlboko pod horou Kukla, iní tvrdia, že všetko je len hra politikov, ktorí sa zaprisahali zničiť mocné kráľovstvo. Les, ktorý štyri roky pokojne spal sa opäť prebúdza a striehnu v ňom nebezpečenstvá, ktoré ani lesné bytosti nedokážu skrotiť. Oheň, zem aj voda volajú o pomoc, no málokto ich počuje. Trpaslíci z vysokej školy banských remesiel zostrojili prvý samokopací krompáč a ceny iskadrilových fošní dosahujú historické minimum. Ponad Vlčie Skaly má tiež preletieť najnovšia vzducholoď z chýrnej dielne Ferdinanda Vasila s tajomným nákladom, o ktorom kolujú najrôznejšie špekulácie. Osud Vlčích Skál aj Kráľovstva Vína visí na vlásku. Príďte a rozhodnite! Kráľovstvo čaká na vás!

Jarná bojovka 2019: Hranica - Sever

Nepokoje na hraniciach Kráľovstva Vína vrcholia. Kráľ Pataj I. vyslal trestnú výpravu s cieľom dolapiť zradcu Erdudyho, ktorý sa spriahol s vodármi, no tá zatiaľ nebola úspešná. Počas výpravy sa kráľovskí vojaci dostali aj na územie susedného Vodárstva, čo celú situáciu ešte viac vyhrotilo. Zvedovia hlásia, že Miklušove pluky vyrazili z Ompitálu a Vodohradu, po ceste verbujú do svojich radov miestnych sedliakov a údajne sa spriahli s korzármi a pirátmi brázdiacimi severné moria. Na celom severe kráľovstva bol vyhlásený výnimočný stav a zo západu prišli na pomoc vojská verných Rizlingovcov, ktoré spolu s chrabrými rytiermi Svätopluka Hájnička prechádzajú priesmykmi vo Fragmundských horách. Vojaci na jednej ani druhej strane sa nemôžu spoliehať na hrubé múry svojich hradov, zásobovanie viazne a zimný mráz, ktorý ešte neopustil severnú hranicu, zalieza až do kostí. Je vaším remeslom vojna a vaším náradím meč? Pridajte sa k vojskám Rizlingsdorfu, či Hájničkovým rytierom! Nebojíte sa preliať krv za vodárskeho kráľa Mikluša? Vstúpte do jeho légie, posilnite vodársku patrolu alebo sa staňte korzárom v jeho službách! Čaká nás boj, krv, škrípanie zubov a na konci snáď elfské čajové pečivo!

Letný LARP: Príbehy spod Vlčích Skál 2018

Vo Vlčích Skalách to opäť vrie. 
V blízkosti dediny má už čoskoro vytrysknúť prameň živej vody, tak aspoň tvrdí uznávaná veštkyňa Pythna, ktorú mimoriadny úkaz privábil až do pohraničia Kráľovstva Vína. Dobrodruhovia, učenci aj politici sa predbiehajú, kto príde s lepším nápadom ako živú vodu využiť, napriek tomu, že veštba neuvádza presné miesto ani čas, kedy sa prameň zjaví. 
Po informáciách začína pátrať novozvolený vladyka a ekonomický mág Boris Toliar, cech mechanikov pokúšajúci sa priviesť k životu bájneho golema a banda všetkými masťami vybíjaných zbojníkov, ktorí sa usadili v lese za dedinou. 
Staré povesti hovoria, že keď prameň vytryskne, zjaví sa pod ním poklad a nad ním zlaté papradie, a tak sa do honby za živou vodou púšťa aj cech bylinkárov a obávaný cech strát a nálezov. 
Akoby toho nebolo dosť, na starom cintoríne sa našli spisy zosnulého vedca a vynálezcu DarVína, mágovia v napätí očakávajú zatmenie mesiaca a všetci pátrajú po certifikovanom blbovi. 
Vitajte späť v Kráľovstve Vína. 

Zimný LARP 2017: Príbehy Červenokamenskej pevnosti

Červenokamenské panstvo je plné nepokoja. Dediny naokolo sužujú podivné udalosti. No nad všetky dediny a osady v okolí najviac prečnievajú Vlčie Skaly. Teda čo sa podivností týka. V posledných rokoch na ne dopadli nájazdy marlogov, trolov, meteorit, kliatby a záhadné choroby, ale i dračí oheň a armáda umrlcov spod kopca. Jej obyvatelia sa však nevzdávajú a dedina napriek všetkému stále stojí aj vďaka ich veľkému úsiliu a sebazapreniu.

Červenokamenský správca sa rozhodol, že úsilie osadníkov odmení a pozval ich na slávnostnú hostinu do hradu. Každý sa vraj nasýti, čo mu hrdlo ráči, no skôr než sa bude podávať hostina, hradný pán chce dať do poriadku záležitosti vlády nad Vlčími Skalami.

Vladykovia sa v osade striedajú častejšie ako ročné obdobia a hrad už nestíha menovať, či potvrdzovať nových správcov. Hlavy pomazané tak rozhodli, že Vlčím Skalám udelia privilégium voľby vlastného vladyku – ako to býva i v kráľovských mestách, aby si obyvatelia spravovali svoje veci po svojom. Pred hostinou má prebehnúť prvá voľba pod patronátom kastelána, aby z toho nevznikla vidiecka ruvačka ako pred dvoma rokmi, keď osadníci zobrali výraz volebný boj doslovne. Na hrade bude vyhlásený pokoj zbraní, na ktorý bude dohliadať stráž a dokonca i samotná Smrť z Vlčích Skál bola prizvaná ako svedok a patrón.

Hradný kastelán však myslel i na zábavu a vyhlásil, že najlepších umelcov na oslave čaká bohatá odmena. Nechal sa počuť, že Červenokamenské panstvo už dlho hľadá talent a pozýva i umelcov z celého panstva. Vlčie Skaly si vraj zaslúžia vydýchnuť si a zabaviť sa, aby nabrali silu na to, čo ich ešte čaká. Tak teda dobrodruhovia, bardi a iní dobrí ľudia kráľovstva, vidíme sa v zime na hrade!

2017: Letný LARP: Príbehy spod Vlčích skál

Nad Vlčími Skalami sa vznáša ticho. Ohnivý drak, dlho väznený v kobkách pod Červeným Kameňom premenil dedinu na spálenisko. Avšak nezúfajte, krčma stále stojí a čapujú v nej trpasličie pivo!

Pohraničie je v týchto dňoch nebezpečnejšie než kedykoľvek predtým, vladyka Violet preto prikázala opraviť starú opustenú pevnosť nad dedinou. Vyčíňanie hradného pána, pátrajúceho v ruinách domov po stratenom poklade, však rozdúchava uhlíky sporov.  Napriek tomu sa hrdinovia schádzajú zo všetkých strán aby si odtrhli svoj kúsok slávy a bohatstva, pretože na troskách starých Vlčích Skál čoskoro vyrastie nový svet.

Šepká sa o nespútanej mágii, o temnote, ktorej sa aj samotná smrť bojí a o zdražovaní elfského čajového pečiva. Krajinou sa vznáša neistý strach a tieňmi kolujú zvesti o znovuobjavení zrúcaniny starého hradu démona Lešija hlboko v skalách, z ktorých trolovia nedávno ušli. Akoby toho všetkého bolo málo, podľa starého proroctva sa hlboko pod zemou prebudila armáda duchov. Kto z vás si trúfa navrátiť Vlčím Skalám starú slávu?

2016: Zimný LARP: Príbehy Červenokamenskej pevnosti

Na hrade Červený kameň je živo. Blíži sa slávnosť otvorenia Praotcovho sudu a pri tejto príležitosti hradní páni usporadúvajú veľké oslavy pre vrchnosť i pospolitý ľud.

Šľachtici i dedinčania z okolia sa prichádzajú zabaviť na slávnostný bál, ale nie všetci majú dôvod na oslavu. V okolitých lesoch sa objavili uctievači temného kultu, mladý vinič nerodí a syna vládkyne Vlčích skál, ktorý sa za pomoci miestnych mágov narodil pred rokom, odvtedy nikto nevidel.

Navyše, mŕtvi sa nemajú k odpočinku. Hrobárske odbory vyhlásili štrajk, lebo jednu mŕtvolu musia zakopávať aj na trikrát. Kňazi a učenci prichádzajú na panstvo, aby záhadu vyriešili. Bude na konci osláv živo alebo mŕtvo?

 

2015: Zimný LARP: Príbehy Červenokamenskej pevnosti

Vlčie skaly sa zbavili bosoriek i prastarej kliatby, no doľahla na nich ešte väčšia poroba - dane! Bývalý vladyka zanechal pokladnicu žalostne prázdnu a osada je na mizine.

Nuž obyvateľom Vlčích skál neostalo nič iné, ako pobrať sa na slávnosť zimného slnovratu za Červenokamenským kastelánom, aby vyjednali nové privilégiá.

Z hradu sa však šíria nepekné chýry. Začalo sa strácať služobníctvo a pod rúškou noci prichádzajú cudzinci ani nevedno odkiaľ.

Magické znamenia už dlho neveštia nič dobré, no kastelán sa klebetám vysmial a vyslancov z Vlčích skál prijal.

Počas noci bolo na hrade odhalené veľké sprisahanie sekty vodárov, ktorí sa pokúšali za pomoci kúziel ovládnuť hradného pána a zneužiť ho na realizáciu svojich zločinných plánov.

Príslušníci hobitskej hordy odhalili tajnú skrýšu s ukrytým srdcom meteoru, mocným magickým predmetom s nevyčísliteľnou hodnotou a novej vládkyni Vlčích skál sa narodilo dieťa, ktoré je mnohými považované za najväčšieho mága všetkých čias.

Mnohí sa zhodujú, že znamenia neveštia nič dobré, ako to však dopadne, ukáže budúcnosť.

2015: Letný LARP: Príbehy spod Vlčích skál

Vlčie skaly zažívajú ťažké časy. Nešťastie privolané bosorkami, neúcta obyvateľov dediny k okolitej prírode a dávne prekliatie rozhnevali mocného ducha lesa Lesovika.

Donedávna pokojné a mierumilovné lesné bytosti, na čele s elfmi, vílami a trolmi pozdvihli zbrane proti bezohľadne sa rozširujúcej civilizácii a rozpútali otvorenú vojnu.

Okrem čoraz nebezpečnejších lesných bytostí sa v okolí dediny ukrýva aj početná skupina banditov, známych ako Úskoci, ktorí ohrozujú neozbrojených cestujúcich. Ich hajtman bol za svoje zločiny sedem ráz obesený, no vždy z šibenice utiekol.

Akoby nešťastia nebolo dosť, obľúbený vladyka Marek Vinohradník bol zavraždený vlastnou ženou a o prázdne miesto vládcu sa strhol urputný boj. Na cestách striehne nebezpečenstvo, v dedine sa pohybuje oživený golem, nad korunami stromov sa vznáša takmer dokončené rogalo a v uliciach tečie krv.

Vlčie skaly toho prežili veľa. Prežijú aj tentoraz?

2014: Letný LARP: Príbehy spod Vlčích skál

Zlodejský cech na čele s tajomným arcimajstrom ovláda Vlčie skaly, za zatvorenými dverami sa dohadujú tajné obchody, šľachtici sa obohacujú na úkor kráľovského majetku.

Z Kráľovského mesta prichádza skupina kňazov jašteričieho boha Myrmeka pod vedením jeho svätosti biskupa Hatéria a je okamžite tvrdo konfrontovaná s najvyšším kňazom Praotca vínnej révy.

O všetkom, čo sa v dedine udeje, informuje putovný papier s informáciami, známy ako Nov viny. Jedným z najobľúbenejších príbehov sa stáva Veveričiakova cesta do pekla.

 

Príslušníci klanu McEeshovcov z Vysočiny získavajú lukratívny post vyberačov daní. Všetky dane okamžite stúpajú nad únosnú hranicu a celá situácia končí verejným protestom a vyhnaním horalov z dediny.

Uprostred najtmavšej noci tri bosorky vyslovili ukrutnú kliatbu nad celou dedinou, privolali tmu, nešťastie a škrípanie zubov na všetkých, ktorí zostali medzi živými a svoj rituál posilnili krvou zavraždeného šľachtica Alesia Merlotiniho a ďalších čelných predstaviteľov vládnucej vrstvy v dedine.

Tma a nešťastie obchádza v lesoch, čierne zlo sa vkráda do sŕdc dedinčanov. Zostáva len veriť v lepší zajtrajšok.

Zimný LARP 2013

Po prvýkrát sú vyslanci z Vlčích skál pozvaní priamo na hrad Červený kameň, kde ich počas veľkej zimnej slávnosti hostí samotný hradný pán Svätopluk Hájniček.

Medzi pálčivé témy, ktoré počas noci ťažia hlavy mocných šľachticov patrí udeľovanie nových práv elfom, ktorí sú v posledných rokoch šikanovaní aj vo vlastnom lese a nové práva pre dedinčanov.

Skupina šľachticov z ďalekého východu ponúka hosťom svoj obľúbený nápoj, ktorý však spôsobí u všetkých, ktorí z neho ochutnajú, nekontrolovateľný záchvat koktania.

Medzitým je počas veľkej náboženskej seansy nedávno zosnulý Donald McEesh, ako prvý príslušník klanu z Vysočiny, oficiálne vyhlásený za svätého.

Keď hodiny odbijú polnoc, vypukne veľká hostina, ku ktorej sú pozvaní všetci prítomní, vrátane hradného pána, nasledovaná tancovačkou a všeobecným veselím.

Hoci sa temnota tlačí cez rámy okien dnu, kto je vo svetle ohňa, dokáže sa veseliť.

Letný LARP 2013

Tesne vedľa Vlčích skál dopadol meteorit. Mnohí ho považujú za znamenie od bohov alebo predzvesť blížiaceho sa konca sveta, je však nesporné, že ukrýva veľkú magickú moc.

Jednotlivé skupiny mágov, osamelí kňazi i šaman kmeňa trolov sa pokúšajú čerpať z neho silu, zatiaľ čo v lesoch sa potulujú krvilační hraničiari, ktorí nemajú zľutovanie s nikým, kto sa potuluje po cestách sám.

Hlboko v lese sa zišiel celý kmeň trolov aby pod vedením svojho šamana vyvolal zhmotnenú podstatu svojho najmocnejšieho boha, divokého Fenrisulfura.

Za hradbami dediny získavajú čoraz väčšiu moc zlodejské cechy, ktoré bojujú medzi sebou o post vládcu podsvetia. V podsvetí však vládne Smrť, ktorá sa v posledných dňoch musela vysporiadať s ohromnými zástupmi, čakajúcimi pred pekelnou bránou.

Nekontrolovaný rozmach zločinu, na ktorý sú miestni strážcovia poriadku prikrátki má našťastie nového protivníka, ktorým sa stal neznámy maskovaný hrdina, známy ako Veveričiak. Všetci sa však boja neznámej kliatby, ktorá sa šíri po okolí a údajne je spätá s nebezpečným čiernym rytierom.

Intrigy kolujú za hradbami, divokí duchovia sa preháňajú v lesoch. Dobrý človek však ešte stále žije.

Letný LARP 2012

Do Vlčích skál dorazila kultúra lyžice. Každý, kto aspoň jednu má, sa môže zúčastniť lyžicového tanca, lyžicového súboja alebo mimoriadne populárnej lyžicovej svatby.

Dedinčania, posilnení porážkou hrôzostrašných Malrogov, si trúfajú aj na mocných lesných trolov, ktorých napokon premôžu a s veľkými stratami zaženú hlboko do lesa.

V rámci technického pokroku predstavil vladyka Vlkoň dedine novú bojovú balistu, obriu kušu, určenú na strieľanie do trolov. Obľubu tiež získava trolí luk, špeciálny typ luku, ktorý je potrebné vcelku hodiť protivníkovi o hlavu.

Vlčími skalami tiež otriasla obrovská kauza alchymistu Braseta, ktorý bol uznaný vinným z viacerých zločinov a realizácie pochybných obchodov, čo viedlo až k jeho odsúdeniu na smrť.

Popri všetkých nešťastiach však nad dedinou neustále svieti slnko, a to aj keď všade inde vládne víchrica. Niektorí hovoria, že za to môžu magické schopnosti samotného vladyku.

Život v pohraničí prináša mnohé prekvapenia. Smrť tu každému pozerá ponad plece.

Letný LARP 2011

Vlčie skaly sú v ohrození. Vladka Vlkoň, najvyššia autorita v dedine, povoláva všetkých mužov, ktorí sú schopní ohnať sa mečom do armády. V okolí dediny sa totiž pohybujú Malrogovia, nebezpeční démoni, ktorí nenávidia všetko živé.

V skalách Vysočiny, stojacej vysoko nad dedinou, sa našťastie usídlili horali z klanu McEeshovcov, nebezpeční dezertéri, podvratní zapredanci a lotri každého druhu, ktorí si rozhodne nenechajú ujsť príležitosť nakopať démona do sleziny. A na to si radi pripijú s každým, kto im zaplatí rundu.

Práce na nedokončených hradbách dediny má na starosti Robejpajko, vrchný architekt, konštruktér a staviteľ hradieb v jednom, ktorý okolo seba organizuje nebojácnu skupinu tesárov.

Na príkaz vladyku Vlkoňa je tiež každý, kto sa v dedine previní zločinom škaredého jazyka, vsadený do pút. Aj týmto spôsobom sa vladyka pokúša pozdvihnú upadajúcu morálku svojich poddaných.

Medzičasom v dedinskej krčme dochádza k veľkej horčičnej kríze, ktorú našťastie zažehná skupina dobrodruhov, ktorej sa podarí získať veľkú zásobu horčice od agresívneho potulného rytiera, ktorý táborí v lese.

Vlčie skaly sa potrebujú postaviť na vlastné nohy, inak upadnú do zabudnutia.