Cirkev Myrmekova
Cirkev združujúca vyznávačov jašteričieho boha Myrmeka
Oficiálne známa ako Cirkev vyznávačov božskej šupiny jaštera Myrmeka.
Tvoria ju menej početní, no horliví uctievači jašteričieho boha Myrmeka, ktorému je pochuti všetko nové a neošúchané.
Hlavnou morálnou zásadou Myrmekovej cirkvi je byť úprimný a férový sám k sebe. Kto koná tak, ako sám považuje za dobré a správne, nemusí sa zodpovedať ostatným, ktorí sa môžu cítiť ukrivdení. Zásady konania v rôznych typoch situácií je možné prispôsobovať vlastným potrebám a zo starých názorov sa možno zvliecť rovnako, ako keď sa jašter zvlieka zo starej kože. Myrmek nevyzýva k zlobe a falošnosti, ale nekladie dobro ostatných pred svoje vlastné.
Sväté texty
Najvýznamnejším textom Cirkvi Myrmekovej je Kniha pazúrov a chvostov, v ktorej Myrmekov prvý vyznávač Leguánius z Podkameňa zachytil jeho mnohé skutky moci a slávy.
Takzvaný Pivničný text o Myrmekovom prvom prebudení objavený v roku 1322 pri dedine Vlčie skaly je považovaný za nanajvýš kontroverzný.
Sviatky
Najväčším cirkevným sviatkom je Deň horúceho kameňa, ktorý sa oslavuje v najdlhší deň leta spoločným posedením na slnkom vyhriatych kameňoch a nasýtením sa zemným hmyzom. Okrem toho by si každý veriaci mal nájsť aspoň jeden deň v týždni, kedy venuje Myrmekovi tichú modlitbu, pričom by sa tiež mal nachádzať na kameni (kameň vo všedný deň nemusí byť vyhriaty).
Hovorí sa, že kto si v Deň horúceho kameňa dá pod vankúš šupinu zo zvlečenej jašterej kože, nasledujúce ráno namiesto nej nájde zlatý dukát.
2025-06-17
