Cirkev Praotcovej rodiny
Cirkev združujúca vyznávačov Praotca, Pramatky a ich deti
Viera v Praotcovu rodinu je najrozšírenejším náboženstvom v Kráľovstve vínnej révy a tvorí základ kráľovskej kultúry. Morálne hodnoty sú založené na slušnosti a čestnosti. Dobrý človek sa má k ostatným správať úprimne a poctivo, klamstvo a krádež sú považované za hriech, ochota podeliť sa so svojím šťastím s ostatnými patrí medzi hlavné cnosti. Diplomacia a výrečnosť majú vždy prednosť pred násilím a hrubosťou. Za veľmi dobrý skutok sa považuje zdieľanie svojho vína s blížnymi.
Praotcova rodina
- Praotec: stvoriteľ vínnej révy
- Pramatka: patrónka liečiv a nápojov pripravených z rastlín
- Aurelius: Praotcov syn spájaný so slnkom a štedrosťou
- Kofeína: Praotcova dcéra spájaná so pomocou a obrodením
Cirkevná hierarchia
Najvyšším cirkevným predstaviteľom je arcibiskup Rozlej XXI, jeden z piatich arcibiskupov, ktorí zastupujú päť kráľovských vojvodín. Tradične ide o arcibiskupa Kráľovského mesta, ktorý po vymenovaní za hlavu cirkvi prijíma tradičné meno. Úlohou arcibiskupov je radiť sa o teoretických otázkach a udávať ďalšie smerovanie cirkvi.
Titul biskup získavajú absolventi Teologického inštitútu svätého Bobuliána v Kráľovskom meste. Biskupi zvyknú ďalej pôsobiť v Teologickom inštitúte, kde sa venujú výučbe, korešpondencii s kňazmi z celého Kráľovstva alebo pomoci arcibiskupom. Časť biskupov pôsobí v iných mestách, kde sa venuje šíreniu viery a vysväcovaniu kňazov.
Samotní kňazi pôsobia v dedinách a mestách po celom Kráľovstve.
Sväté texty
Základným textom vierouky sú Sväté listy viničné, v ktorých sú popísané skutky Praotca a jeho rodiny.
V roku 1322 boli pri dedine Vlčie skaly objavené takzvané Pivničné texty. Pre svoju povahu a odklon od cirkevného kanónu sú považované za nanajvýš kontroverzné.
Sviatky
Najväčším cirkevným sviatkom je Sviatok otvorenia Praotcovho sudu, ktorý sa slávi vždy uprostred zimy a býva spojený s veľkými oslavami a otváraním archívnych vín.
Druhým významným sviatkom je Sviatok bohatých viníc, ktorý sa slávi v lete a jeho súčasťou sú modlitby prosiace o dobrú jesennú úrodu.
Lokálne tradície
V Červenokamenskej vojvodine bol z iniciácie biskupa Bolehlava Vínopiča vyhlásený Sviatok svätých mučenníkov na počesť kňažky Pramatky Aurélie Chmelinovej a kňaz Praotca Tramíniusa Šampusa, ktorých v roku 1323 pre spätosť s ich povolaním nechal zavraždiť vtedajší vladyka Vlčích skál.
2025-06-24
